Ile kosztuje prawnik w Niemczech?

 

Wiele osób nie lubi rozmawiać o pieniądzach, szczególnie wtedy, gdy chodzi o koszty wizyty u prawnika. Chętnie wyjaśnimy, jak obliczane jest nasze wynagrodzenie i kto ponosi koszty.

Niemiecka ustawa o wynagrodzenie adwokatów (Rechtsanwaltsvergütungsgesetz – RVG)

Podstawą naszego wynagrodzenia jest niemiecka ustawa o wynagrodzeniu adwokatów (Rechtsanwaltsvergütungsgesetz – RVG). Koszty postępowania w Niemczech opierają się na kwocie sporu. Chętnie wyjaśnimy z jakich elementów składa się Państwa wartość przedmiotu sporu.

Przykład: Jeżeli niemiecki pracodawca jest Państwu winien 1.500,00 EUR, to kwota sporna wynosi 1.500,00 EUR. Nie oznacza to, że koszty adwokata wynoszą 1.500,00 EUR. Oznacza to tylko, że na podstawie tej sumy obliczane zostają koszty postępowania. Wynagrodzenie prawnika zależy od wysokości wartości przedmiotu ukazanego w tabeli opłat prawnych.

Jednakże określenie kwoty spornej nie zawsze jest takie proste, jak w powyższym przykładzie. W przypadku kwestii związanych z wypowiedzeniem, mobbingiem lub odszkodowaniem za ból i cierpienie, do obliczenia spornej kwoty potrzebne są konkretne informacje o sprawie. Adwokat musi zatem wiedzieć, o co dokładnie chodzi w Państwa sprawie, aby mógł on obliczyć koszty postępowania w Niemczech.

 

Gdzie mogę się dowiedzieć, ile będzie kosztował adwokat w mojej sprawie?

Chętnie obliczamy dla Państwa wysokość opłat adwokackich na terenie Niemiec bezpłatnie i bez żadnych zobowiązań z Państwa strony:

 

  1. Abyśmy mogli oszacować sporną kwotę, potrzebujemy informacji o Państwa konkretnej sprawie. W tym celu prosimy wypełnić formularz „zapytaj prawnika bezpłatnie„.
  2. Polskojęzyczny adwokat rozpatrzy Państwa zapytanie jeszcze tego samego dnia i przygotuje dla Państwa bezpłatną wstępną ocenę sprawy. W tym kontekście odpowiemy również na wszystkie Państwa pytania dotyczące kosztów.
  3. Po tym sami Państwo zdecydujecie, czy chcecie rozpocząć współpracę z naszą kancelarią. Gdybyście Państwo nie chcieli z nami współpracować, nie ma problemu. Konsultacja nie wiąże się z żadnymi kosztami.

 

Zapytać teraz o kosztach

 

Ubezpieczenie ochrony prawnej

Jeśli posiadacie Państwo niemieckie ubezpieczenie ochrony prawnej, ubezpieczenie często pokrywa koszty naszej działalności.

Wiele ubezpieczeń ochrony pracy w Niemczech obejmuje również spory związane z prawem pracy. Jednakże ubezpieczenie nie zawsze pokrywa pełen koszt w sprawach pracy.

Polecamy, w związku z tym przed pierwszą wizytą w kancelarii adwokackiej skontaktować się ze swoim ubezpieczeniem prawnym w celu wyjaśnienia przejęcia zakresu kosztów przez ubezpieczenie. Prosimy przy pierwszej wizycie o podanie nam Państwa numeru ubezpieczenia (Versicherungsnummer) lub numeru szkody (Schadensnummer).

 

Osoby bezrobotne i osoby z niskimi dochodami – uzyskania, tak zwanej pomocy doradztwa prawnego

Wielu z naszych klientów nie posiada wystarczających środków na opłacenie adwokata w Niemczech. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy dochody są niskie, zostaliście Państwo zwolnieni z pracy lub korzystacie tylko z zasiłku socjalnego. Dotyczy to zarówno sporów z zakresu prawa pracy, jak i innych obszarów prawnych.

W tym przypadku koszty naszej porady prawnej ograniczają się dla Państwa tylko do kwoty 15 EUR. Pozostałe koszty konsultacji u adwokata pokrywa Skarb niemieckiego Państwa. Przyznanie pomocy doradztwa prawnego można uzyskać w niemieckim Sądzie Rejonowym (Amtsgericht). Sąd Rejonowy w Niemczech znajdujący się w Państwa miejscu zamieszkania jest odpowiedzialną instytucją o ubieganie się o pomoc doradztwa prawnego. Proszę przygotować odpowiednie zaświadczenie potwierdzające uprawnienie do doradztwa prawnego (Berechtigungsschein) przy pierwszej wizycie w naszej kancelarii.

Ponadto istnieje możliwość ubiegania się o zwolnienie z kosztów w przypadku postępowania sądowego w Niemczech. Dotyczy to również osób mieszkających w Polsce. Więcej informacji na ten temat możecie Państwo znaleźć tutaj:

 

Uzyskać zwolnienie z kosztów