Jazda autem po narkotykach: Oto kary, jakie grożą kierowcom w Niemczech za marihuanę, haszysz, kokainę i inne narkotyki.

Kierowcy, którzy zostaną przyłapani z narkotykami za kierownicą w Niemczech, są surowo karani. Powiemy Państwu, jakie konsekwencje czekają na sprawców wykroczeń drogowych pod wpływem narkotyków i kiedy oprócz wysokiego mandatu i punktów karnych we Flensburgu grozi również odebranie prawa jazdy.

Narkotyki w Niemczech – nie jest to błahe wykroczenie

Każdy, kto spożywa narkotyki w niemieckim ruchu drogowym, zagraża nie tylko sobie, ale również innym uczestnikom ruchu. Marihuana, haszysz lub mocniejsze środki odurzające upośledzają zmysły i zdolność do reakcji i sprawiają, że kierowca staje się zagrożeniem. Konsekwencją tego są wysokie kary w Niemczech.

Jazda pod wpływem narkotyków w Niemczech – wykroczenie administracyjne czy przestępstwo?

Często pojawia się pytanie, czy prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków w Niemczech jest wykroczeniem administracyjnym czy przestępstwem karnym. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Inaczej niż w przypadku alkoholu, w Niemczech nie istnieją wartości dopuszczalne dla narkotyków, które można by zasadniczo wykorzystać jako kryterium rozróżnienia między wykroczeniem administracyjnym a przestępstwem karnym w Niemczech.

Decydujące jest raczej to, czy można wykazać, że kierowca jest niezdolny do prowadzenia pojazdu w Niemczech. Z reguły odbywa się to albo na podstawie oświadczenia niemieckich policjantów (np. w przypadku rzucającego się w oczy zachowania, jak jazda serpentynami lub podobnymi), albo jeżeli kierowcy można udowodnić, że popełnił wykroczenia drogowe w Niemczech.

Jeżeli nie można udowodnić, że kierowca nie był zdolny do prowadzenia pojazdu, to jest to wykroczenie drogowe w Niemczech, które z reguły karane jest mandatem w wysokości 500 euro, 2 punktami karnymi we Flensburgu i miesięcznym zakazem prowadzenia pojazdów za pierwsze wykroczenie drogowe w Niemczech. Jeżeli natomiast kierowca został zakwalifikowany jako niezdolny do prowadzenia pojazdu, to wykroczenie kwalifikuje się jako przestępstwo na terenie Niemiec – z dużo wyższymi karami. Oprócz wysokiej grzywny, sprawcy wykroczenia po raz pierwszy grozi odebranie prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów na okres około 12 miesięcy.

Kary w Niemczech za jazde po narkotykach

W przeciwieństwie do alkoholu, dla innych narkotyków nie ma limitu tolerancji. Nawet jeśli po raz pierwszy zostaną Państwo przyłapani na prowadzeniu samochodu pod wpływem narkotyków w Niemczech, grozi Państwu wysoka grzywna w wysokości 500 euro oraz inne kary niemieckie. Jeżeli zostaną Państwo przyłapani na prowadzeniu samochodu pod wpływem narkotyków częściej, to kara również wzrasta. Jeśli ponadto stwarza Państwo zagrożenie dla ruchu drogowego, przestępca drogowy musi liczyć się również z wysoką grzywną lub nawet karą więzienia w Niemczech. Do tego dochodzi groźba odebrania prawa jazdy.

Jeżeli spowodowali Państwo wypadek w Niemczech, ponieważ jechali Państwo naćpani lub pod wpływem innych środków odurzających, przeciwnik, który uczestniczył w wypadku, może w zależności od przypadku dochodzić odszkodowania w Niemczech. W przypadku śmiertelnego wypadku drogowego w Niemczech mogą być Państwo skazani również za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Jazda pod wpływem narkotyków w Niemczech: Kiedy prawo jazdy przepada?

Ogólnie rzecz biorąc, odebranie prawa jazdy w Niemczech należy odróżnić od czystego zakazu prowadzenia pojazdów w Niemczech. O ile w przypadku tego ostatniego okresu jest on ograniczony do maksymalnie 3 miesięcy i po tym okresie otrzymują Państwo z powrotem swoje prawo jazdy, o tyle w przypadku odebrania prawa jazdy, prawo jazdy w Niemczech traci swoją ważność. Następnie po upływie okresu zakazu należy ponownie złożyć wniosek.

Jeżeli chcieliby Państwo odzyskać swoje prawo jazdy w Niemczech, wiąże się to również z dalszymi warunkami, jak np. badanie medyczno-psychologiczne (MPU). Jeżeli zostaną Państwo kilkakrotnie przyłapani na prowadzeniu samochodu z narkotykami w Niemczech lub jeżeli niemieckie urzędy przypuszczają, że regularnie zażywają Państwo narkotyki, Państwa zdolność jako kierowcy jest zazwyczaj kwestionowana. Skutek: Państwa prawo jazdy traci ważność w Niemczech.

To, na jak długo zostanie Państwu odebrane prawo jazdy po tym, jak zostaną Państwo przyłapani z narkotykami za kierownicą, zależy przede wszystkim od tego, czy popełnili Państwo to wykroczenie po raz pierwszy, czy też wielokrotnie.

Miękkie narkotyki po niemiecku

Nieważne, czy chodzi o marihuanę, haszysz czy „twardsze” narkotyki jak kokaina lub heroina: niemieckie prawo nie żartuje, jeśli chodzi o narkotyki za kierownicą. To, jakie narkotyki Państwo zażywali, ma więc na razie drugorzędne znaczenie. We wszystkich przypadkach kara w Niemczech obejmuje grzywnę w wysokości od 500 do 1.500 euro, od 1 do 3 punktów karnych we Flensburgu oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od jednego do trzech miesięcy.

Sytuacja jest inna, jeśli chodzi o odebranie prawa jazdy w Niemczech. Kto spożywa mocne narkotyki, traci prawo jazdy już za pierwszym razem, gdy zostanie przyłapany na takiej jeździe. W przypadku zażywania marihuany decydujące jest to, czy dana osoba zażywa narkotyki jednorazowo, okazjonalnie czy regularnie.

Aby to ustalić, sięga się po tzw. wartość THC-COOH – czyli stężenie narkotyków we krwi. Jeżeli wartość jest wyższa niż 150 nanogramów na mililitr krwi, zakłada się regularne zażywanie narkotyków. W tym przypadku prawo jazdy może zostać odebrane.

Posiadanie narkotyków w Niemczech i konsumpcja

Ogólnie rzecz biorąc, należy rozróżnić posiadanie i spożywanie narkotyków w Niemczech, takich jak marihuana, haszysz. Jeżeli posiadają Państwo np. marihuanę, otrzymają Państwo znacznie niższą karę, jeżeli nie uczestniczą Państwo w ruchu drogowym lub jeżeli nie można udowodnić, że ją spożywali. Może się jednak zdarzyć, że będzie trzeba poddać się badaniu na obecność narkotyków w Niemczech.

Jeżeli posiadają Państwo w Niemczech marihuanę, biorą generalnie czynny udział w ruchu drogowym, ale przed jazdą i ewentualną kontrolą nie spożywali Państwo żadnych narkotyków, będą Państwo musieli to udowodnić. W Niemczech dowód przybiera zazwyczaj formę zaświadczenia lekarskiego.

MPU w Niemczech

Jeżeli istnieją wątpliwości co do zdolności danej osoby do prowadzenia pojazdów, musi ona przejść badania medyczno-psychologiczne (MPU) – popularnie nazywane „testem idioty”. Nawet jeśli w Niemczech odebrano Panu prawo jazdy z powodu narkotyków za kierownicą, takie badanie jest należne.

Jeżeli prowadzili Państwo samochód pod wpływem narkotyków w Niemczech, to MPU jest bardziej rozbudowane niż w „normalnym przypadku”. Oprócz zwykłych badań i testów muszą Państwo udowodnić, że przez dłuższy okres nie używali Państwo narkotyków. W tym przypadku MPU składa się z następujących kroków:

  • Wywiad pisemny
  • Medyczny test na narkotyki w Niemczech (dowód w moczu, ślinie i/lub krwi)
  • Test wydajności i reakcji
  • Badanie psychologiczne w Niemczech

Prawo jazdy okres próbny

Jeżeli początkujący kierowca zostanie złapany z narkotykami w Niemczech podczas okresu próbnego, ma to również poważne konsekwencje. Narkotyki za kierownicą to tzw. wykroczenie A, czyli poważne lekceważenie niemieckiego prawa o ruchu drogowym.

Jeżeli osoba, która posiada prawo jazdy w okresie próbnym, zostanie po raz pierwszy przyłapana na jeździe pod wpływem narkotyków w Niemczech, okres próbny zostaje przedłużony o 2 lata. Dodatkowo wymagany jest udział w szkoleniach awansowanych. To kosztuje kilkaset euro i musi być zapłacone z własnej kieszeni.

W przypadku drugiego wykroczenia typu A (do tego zalicza się również np. kwalifikowane wykroczenie przejazdu na czerwonym świetle, przekroczenie prędkości w Niemczech o co najmniej 21 km/h lub spożycie alkoholu i późniejsze uczestnictwo w ruchu drogowym) następuje ostrzeżenie. Ponadto osoba ta otrzyma zalecenie poddania się poradnictwu z zakresu psychologii ruchu drogowego. W przypadku kolejnego wykroczenia podczas przedłużonego okresu próbnego, prawo jazdy w Niemczech przepada.